Ухвала Вченої ради КНУ імені Тараса Шевченка «Про охорону здоров’я студентів та пропагування здорового способу життя» від 04 квітня 2016 року

Заслухавши та обговоривши доповідь голови Постійної комісії Вченої ради з гуманітарних питань професора Г.Ф. Семенюка «Про охорону здоров’я студентів та пропагування здорового способу життя», Вчена рада Університету зазначає, що охорона здоров’я та пропагування здорового способу життя є одним із пріоритетних напрямів роботи зі студентами, тому потребує комплексного та всебічного висвітлення. Цьому питанню в Університеті завжди приділялася значна увага, отже, тут є очевидні здобутки. Але є й невикористані резерви, тому інформаційна довідка складається з трьох частин: а) наші досягнення в організації здорового способу життя студентів; б) недоліки в цій справі; в) пропозиції щодо оптимізації охорони здоров’я студенів та пропагування здорового способу життя.

І. Контроль за станом здоров’я студентів в Університеті

У Київському національному університеті імені Тараса Шевченка проводиться значна робота, спрямована на поліпшення стану здоров’я студентської молоді, профілактику, діагностування різних захворювань та запобігання їх виникненню. Так, у студентській поліклініці (вул. Михайла Ломоносова, 36) студенти можуть отримати фахову консультацію та медичну допомогу отоларинголога, офтальмолога, хірурга, дерматолога, невропатолога, психіатра, стоматолога та інших фахівців; там працюють кабінети з флюорографічного обстеження, ЕКГ та функціональної діагностики.

У дільничного терапевта студент може отримати санаторно-курортну картку та довідку про потребу в санаторно-курортному лікуванні. Крім того, дільничні терапевти й лікарі різного фаху ведуть облік студентів з числа диспансерних хворих, для них працюють кабінет лікувальної процедури та денний стаціонар, також надаються фізіотерапевтичні процедури.

На першому та третьому курсах проводиться загальний медичний огляд студентів денної форми навчання.

Крім студентської поліклініки, на території Університету працюють медичні пункти, де студенти за потреби отримують необхідну медичну допомогу. Такі кабінети працюють в корпусі інституту міжнародних відносин, інституту журналістики, в гуманітарному корпусі, при кафедрі фізичного виховання та спорту і в корпусі 3-го гуртожитку студмістечка. Однак, аналіз статистики даних студентської поліклініки засвідчує значну кількість захворювань студентів, зокрема упродовж 2015 року зафіксовано 2295 випадків. Зауважимо також, що 819 студентів перебувають на постійному диспансерному обліку, тоді як структура загальної захворюваності має такі відсоткові показники: терапевтична – 66,1%; хірургічна – 6,6%; гінекологічна – 2,6; дерматологічна – 6,7%; неврологічна – 9,4%; офтальмологічна – 8,8%.

Найбільш поширеними є хвороби органів дихання – 44,2% (серед них: ГРВІ – 81,5%, ларингіти та трахеїти – 7,7%, бронхіти – 4,4%, бронхіальна астма – 1,1%, пневмонія – 0,6%); інфекційні та паразитарні хвороби – 3,7%; хвороби органів травлення – 5,4% (серед них: гастрити – 34,2%, холецистити – 15,8%), виразкова хвороба – 2,2%, хвороби підшлункової залози – 2,5%); хвороби сечостатевої системи – 3,8%,(серед них: інфекції нирок – 15,7%, цистити – 13,2%, гломерулонефрити – 1,5%); хвороби системи кровообігу – 1,7% (серед них: гіпертонічна хвороба – 9,4%, ПМК та дистрофія міокарда – 60,5%, хронічні ревматичні хвороби – 2,8%).

ІІ. Фізичне виховання й оздоровлення спортом

Основні заходи, що сприяють профілактиці хвороб та запобіганню захворюваності студентів, реалізуються завдяки поліпшенню фізичної підготовки студентської молоді. Значний обсяг цієї роботи виконує кафедра фізичного виховання та спорту. За даними поточного навчального року там, окрім планової повсякденної роботи, лише в першому семестрі проведено 13 масових змагань. Це, зокрема, Спартакіада КНУ імені Тараса Шевченка серед студентів (футзал, шахи, стрітбол, гімнастичне триборство, важка атлетика); спортивне свято першокурсників до Дня Університету та Дня працівників фізичної культури і спорту (17 вересня); товариський матч з баскетболу між командами КНУ імені Тараса Шевченка та КУ імені Бориса Грінченка, присвячений Дню студента; змагання першокурсників до Дня студента (настільний теніс, плавання); «Кубок Ректора» з футзалу серед студентів Університету (третій рік поспіль); змагання з волейболу, присвячені Дню Гідності та Свободи; товариський матч із футзалу, присвячений Дню Збройних сил України між командами ВІКНУ та збірною командою Університету.

Базовою ланкою фізкультурно-оздоровчої роботи зі студентами є викладачі кафедри фізичного виховання та спорту, закріплені за кожним факультетом та інститутом Університету. Вони забезпечують якісну реалізацію плану спортивної роботи. На базі кафедри працює 17 секцій, які використовують наявну матеріальну базу. Це спортивний комплекс (гімнастична, ігрова та тренажерна зали, зала «сухого» плавання, зала спецмедвідділення, зала важкої атлетики), 2 спортивні зали (ІМВ та ННІ «Інститут геології»), басейн, обладнаний за високими стандартами стадіон, 6 ігрових майданчиків (для гри у великий теніс, 2 – для футзалу, 2 – для волейболу та 1 – для гандболу). Крім того, для занять спортом студенти та співробітники можуть користуватися 5-ма спортивними майданчиками в студентському містечку (баскетбольний, футбольний, волейбольний, тенісний) та тренажерними залами в гуртожитках Університету (№1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10, 13, 15, 17, 18, 20). Отже, спортивно-оздоровча робота охоплює понад 7 тисяч студентів із різних курсів.

ІІІ. Здорове харчування

В Університеті функціонують три центри харчування, які становлять мережу їдалень, кафе, кафетеріїв та буфетів, зокрема в головному навчальному корпусі (вул. Володимирська, 60), в гуманітарному корпусі (бульвар Тараса Шевченка, 14), центр харчування в інституті міжнародних відносин та в інституті журналістики, кафе «Мрія» (вул. Ломоносова, 69), їдальні в корпусах економічного факультету, між корпусом фізичного факультету і факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем, у корпусі загальноуніверситетських кафедр, кафетерій в гуртожитку № 15, їдальня в гуртожитку № 1, у корпусах усіх факультетів та інститутів працюють кафетерії. Студенти мають можливість за помірну ціну поїсти, випити чаю чи кави. У багатьох навчальних корпусах встановлено апарати швидкого приготування кави та інших гарячих напоїв. Це зручно, але комісія вважає за необхідне закликати власників цих апаратів до використання екологічно здорового посуду, бо іноді наявні там пластикові стаканчики не призначені для гарячих напоїв і можуть бути шкідливими.

 1. IV. Проблеми і недоліки

Дещо гірша ситуація з харчуванням склалася у базових гуртожитках інституту філології, факультету кібернетики та інституту журналістики. Вони розташовані на вулиці Сєченова, 6, вул. Єреванській, 14-д, тобто віддалено від студмістечка. Там проживають значна кількість студентів, але для них не передбачено жодного осередку харчування.

Відповідне приміщення там є, щоправда зараз воно зайняте під морально застарілу бібліотеку технічної літератури. Зрозуміло, що вирішення цієї проблеми потребує значних зусиль і грошових вкладень, але ця справа безпосередньо стосується  можливості якісного харчування і здоров’я великої кількості студентів, тому варта уваги.

Значне занепокоєння викликає той факт, що на сьогодні в Університеті маємо 40 спецмедгруп із фізичного виховання, у яких займаються 916 студентів 1–2 курсів, тоді як у середині 90-х років таких студентів було близько 50-и осіб. Із такою кількістю студентів, на жаль, працюють лише 5 викладачів, хоча за санітарними нормами, визначеними МОН України, в групі повинно бути 8–12 студентів, а не 20 – 22.

Проведений аналіз охорони здоров’я студенів виявив, на жаль, і деякі інші недоліки.

Погана ситуація з медоглядом студентів. Лише 40–50% студентів третього і старших курсів проходять медогляд у КМСП, а довідку про флюорографічне обстеження надає ще менша кількість студентів.

Так, на території студмістечка або приміщенні КМСП бракує медичного пункту, де цілодобово чергував би медичний працівник і за потреби міг би надати першу медичну допомогу студентам.

Відсутні спеціально облаштовані тренажерні майданчики біля гуртожитків, що розташовані осібно, зокрема біля згаданих уже гуртожитків № 16 та №17 по вул. Сєченова, 6, а також біля гуртожитку № 18 (вул. Єреванська, 14 Д), на території інституту журналістики, інституту міжнародних відносин, біля гуртожитку № 3 по вул. Ломоносова, 41.

Досить гострою є проблема відсутності єдиної інформаційної політики щодо пропагування здорового способу життя та попередження захворювань серед студентської молоді, зокрема бракує спеціального сайту, присвяченого проблемам охорони здоров’я. Видається доцільним створення курсу відеолекцій валеологічної тематики, інформаційних стендів у навчальних корпусах факультетів та інститутів, у базових гуртожитках факультетів та інститутів, у дирекції студмістечка тощо. Студентській поліклініці необхідно відновити практику медичних лекторіїв для студентів в умовах епідемічного масштабу таких важких хвороб, як гепатит і туберкульоз. Думається, тут доцільно було б закликати до активної участі студентський актив Університету. Бо ж саме вони найточніше відчувають свої потреби, знають проблеми і можуть підказати справді ефективні способи їх вирішення.

На думку комісії, зараз є необхідність розроблення загальноуніверситетської концепції охорони здоров’я та пропагування здорового способу життя, а також створення єдиного координаційного центру, який охопив би зусилля кафедри фізичного виховання та спорту, студентської поліклініки, дирекції студмістечка, структурних підрозділів Університету і органів студентського самоврядування щодо поліпшення стану здоров’я нашої молоді.

Кафедра фізичного виховання та спорту в ході вивчення цього питання висловила глибоку стурбованість з приводу переведення занять із фізкультури в статус необов’язкових і в зв’язку з цим передбачає у недалекому майбутньому значне погіршення здоров’я та фізичного стану студентства. Очевидно, варто дослухатися до аргументів фахівців.

Не менш важливою є і проблема відсутності систематизованої інформації про стан здоров’я першокурсників після скасування медичної довідки за формою 086/о для абітурієнтів.

Ключовою проблемою у справі піклування про здоров’я є брак достатнього фінансування. Видаткова частина бюджету на оздоровлення студентів з об’єктивних причин є вкрай недостатньою. Думається, що доцільно було б домагатися використання для цих потреб частини бюджетних коштів, передбачених для фінансування студентської самоврядної діяльності.

Отже, задля покращення здоров′я студентської молоді, поліпшення фізичної підготовки, зняття психічної та розумової напруги, підвищення працездатності Вчена рада ухвалює:

 1. Доповідь голови Постійної комісії Вченої ради з гуманітарних питань професора Г.Ф. Семенюка взяти до відома, обговорити на засіданнях вчених рад факультетів/ інститутів.
 2. Розглянути доцільність створення цілодобового медичного пункту на території студмістечка.

Відповідальні: завідувач відділення №2 Київської міської студентської поліклініки В.Л. Стебницька, директор студмістечка С.В. Легкий.

Термін виконання: до 30 червня 2016 р.

 1. Ініціювати облаштування додаткових спортивних майданчиків із тренажерами, зокрема біля гуртожитків № 16 та 17 (вул. Сєченова, 6), біля гуртожитку № 18 (вул. Єреванська, 14 Д), на території інституту журналістики, інституту міжнародних відносин (вул. Мельникова, 36/1), біля гуртожитку № 3 по вул. Ломоносова, 41.

Відповідальні: завідувач кафедри фізичного виховання та спорту Т.І. Кочергіна, директор студмістечка С.В. Легкий, голова Студентського парламенту Д.В. Циганок, директори відповідних факультетів/ інститутів.

Термін виконання: до 01 жовтня 2016 р.

 1. Сприяти створенню закладу харчування для гуртожитків № 16 та №17 (вул. Сєченова, 6) у приміщенні філії бібліотеки імені М. Максимовича, що знаходиться біля цих гуртожитків, а також закладу харчування для мешканців гуртожитку № 18 (вул. Єреванська, 14-д).

Відповідальні: директор центру харчування №1 Л.Ф. Самофалова, директор центру харчування №2 Колесник Н.Ф., проректор з АГР В.П. Макаренко, голова Студентського парламенту Д.В. Циганок.

Термін виконання: до 15 травня 2016 р.

 1. Розробити медичний лекторій із проблем охорони здоров’я та інформування студентів про поширені хвороби із використанням медійних ресурсів Університету, зокрема впровадження відповідних розділів на веб-сайті, в офіційних спільнотах соцмереж, створення рубрики в газеті «Київський університет» та розміщення тематичних відеолекцій на інформаційних моніторах у навчальних корпусах.

Відповідальні: завідувач відділення №2 Київської міської студентської поліклініки В.Л. Стебницька, начальник ІОЦ Ю.В. Бойко, директор Центру комунікацій О.Л. Добржанська.

Термін виконання: постійно.

 1. Ввести посаду координатора спортивного життя студмістечка.

Відповідальні: завідувач кафедри фізичного виховання та спорту Т.І. Кочергіна.

Термін виконання: до 15 квітня 2016 р., а далі – постійно.

 1. Передбачити повернення норми обов’язкового надання абітурієнтами медичної довідки (форма 086/о), що дасть змогу мати вичерпну інформацію про стан здоров’я студентів.

Відповідальні: завідувач відділення №2 Київської міської студентської поліклініки В.Л. Стебницька,

проректор з науково-педагогічної (виховної) роботи В.В. Шамрай.

Термін виконання: постійно.

 1. Відновити практику обов’язкового щорічного медичного догляду студентів усіх курсів ОР «Бакалавр » і ОР «Магістр», надання ними довідок про флюорографічне та дерматологічне обстеження.

Відповідальні: заступники деканів/директори інститутів/факультетів, завідувач відділення №2 Київської міської студентської поліклініки В.Л. Стебницька,

проректор з науково-педагогічної (виховної) роботи В.В. Шамрай.

Термін виконання: постійно.

 1. Долучити до роботи із фізичного виховання студентів керівництво факультетів та інститутів, поклавши на них відповідальність за відвідуваність студентами секційних занять із фізичної культури та взаємодію із кафедрою фізичного виховання та спорту.

Відповідальні: декани/ директори факультетів/ інститутів,

голова Студентського парламенту Д.В. Циганок, завідувач кафедри фізичного виховання та спорту Т.І. Кочергіна.

Термін виконання: постійно.

 1. Активізувати діяльність студентських профспілок, зокрема щодо розроблення гнучкої системи забезпечення студентів путівками до оздоровчих закладів України.

Відповідальні: заступник голови Первинної профспілкової організації з роботи зі студентами В.С. Щербина.

Термін виконання: постійно.

 1. Вивчити питання, розробити і подати керівництву Університету пропозиції щодо передачі студентської поліклініки на баланс Університету

Відповідальні: головний лікар студентської поліклініки Войнаровський В. Р., проректор з науково-педагогічної (виховної) роботи В.В. Шамрай.

Термін виконання: до 01 грудня 2016 року.

 1. Контроль за виконанням цієї Ухвали покласти на проректора з науково-педагогічної роботи (виховна робота) В.В. Шамрая.